Hürriyet Gazetesi Röportaj

Ana Sayfa HakkımızdaBasında BizHürriyet Gazetesi Röportaj

Hürriyet Cumartesi – Şehriban Oğhan 02/11/2011

www.hurriyet.com.tr/cumartesi/19380724.asp

Her çizginin bir anlamı var: Burun kökündeki derin çizgi prostat büyümesinin işareti olabilir. Sağ kaşın ortasından alna doğru giden dikey çizginiz varsa aman karaciğere dikkat. İbni Sina öğretileri, ayurveda ve Sufilikle birleşti; adını vücuttaki enerjinin boşaltılması ve yeni enerjinin yüklenmesinden alan ‘Yükünç Sağlık Sistemi’ doğduOp. Dr. Mehmet Kasım bir jinekolog. Eş  i Dr. Müge Kasım ise klinik eczacı. İhtisasa gittikleri ABD’de tanışıyor ve 37 yıl orada yaşıyorlar. 15 yıl önce mesleklerinin zirvesindeyken modern tıbbın eksik kaldığı duygusuyla, Doğu tıbbının peşine düşüyorlar. İşe, 10. yüzyılda yaşayan filozof-hekim İbni Sina öğretileriyle başlıyorlar:

“Aynı ilacı veriyorsunuz, her hasta iyileşmiyor. ‘Bu yeni ilaç çok iyi’ telkiniyle kullanmaya başlıyorsunuz, iki-üç yıl sonra başka bir ilaca ‘Bu ilaç daha iyi’ diyorlar. Mesleğimin 20’nci yılında ilaçlı tedaviden soğumaya başladım. O sırada İbni Sina çıktı karşımıza. ‘Elementlerin sayısını bilmeyen, gücüne inanmayan doktor olamaz’ diyor. Onun Tıp Kanunu ansiklopedisi M.S. 1100-1600 arasında Avrupa’da temel ders kitabı olarak okutulmuş, peki ne oldu da bize öğretilmedi? Bu arayış bizi metafizik ve Sufizme götürdü.”

Müge Kasım devam ediyor; “Dr. Ziya İnayet Han’ın New York’taki esoterik (gizli ilimler) okulu Sufi Academy’ye kaydolduk. Belirli dönemlerde yatılı eğitim var. İşin içine iyice girince Güney Kaliforniya’daki evimizi, kliniğimizi, satıp Kuzey Kaliforniya’ya gittik. Bir Budist merkezinde dokuz ay ayurveda eğitimi aldık. En iyisinin Dr. Vasant Lad olduğunu öğrenince New Mexico’ya taşındık ama bir ayağımız da hep New York’taki okuldaydı.”

Ayurveda klasik kitaplarını okumak için Sanskritçe de öğrenen çift, Han’ın okulunda dört yıllık eğitimden sonra Türkiye’ye dönüyor. Eski Türk bilgeliğini ve doğu tıbbını modern tıpla buluşturan bir sağlık sistemini bir vakıf çatısı altında yerleştirmeye çalışıyorlar. ‘Yükünç Sağlık Hizmetleri Eğitim ve Araştırma Vakfı’, adını Bra Türkçeden (Türklerin kendilerine Türk demeden önce kullandıkları dil) alıyor. Sistemin özünü de bu dil oluşturuyor. Nişantaşı’ndaki merkezde eğitim ve tedavi iç içe. Hastalar, bilinçli yaşam ve kendini bulma eğitimleri alırken, şifa da arıyor. 

HASTALIK AYNI DA OLSA REÇETE FARKLI

İki beden var. Fizik ve fizik öncesi beden. Bilgisayarın software (yazılım) ve hardware’i (donanım) gibi düşünün. Software süzüg beden, hardware fizik beden. Bir de operatörümüz var; özümüz. Özün, bu iki bedeni idare etmesi gerekiyor. Burada kişinin özünü bulmasına yardımcı oluyoruz. Önce nefes almayı öğreniyor. Altı çeşit nefes var: Hava, su, ateş, toprak, bulun…. Fizik öncesinde nefesin merkezi karındır, bu da diyafram nefesi. Bunların yoga gibi ama kişiye özel hareketleri de var. Tedavi anlayışımızda bitkilerin, ilaçların, ameliyatların etkisi hemen hemen yüzde 20. Yüzde 80 buradaki uygulama. Hasta gelince önce iki-iki buçuk saat bir konsültasyondan geçiyor. Yüz çizgileri, nabız ve dil muayenesi  yapılıyor. Vücudun alarm durumuna göre tedavi planı hazırlıyoruz. Arınma programı için pasak seviyesi düşürülmeli. Bunun için evde yedi günlük bir hazırlık var. Yaşam stili (uyku saatlerinden, insan ilişkilerine kadar) gözden geçiriliyor. Gerekirse özel beslenme yöntemi uyguluyoruz. Arınmada beden tipi ve ihtiyaca göre içte ve dışta yağ kullanımı var. Günlük iki buçuk-üç buçuk saatlik arınma, beş-altı gün sürüyor. Birkaç aylık aradan sonra tekrar başlanıyor, iyileşene kadar sürüyor. Bitkileri en son kullanıyoruz. En önemli etken gerçekten şifa istemek. Arınma programını bıraktıklarımız oldu.

Daha çok ilaç tedavisinden umduğunu bulamayanlar geliyor ama  aslında hasta olmadan gelmek lazım. Hastalıkların çoğunun nedeni sevgi azlığı. Sevgi alabilmemiz için dağıtmamız lazım. Bir kabın yeni bir şey alması için boşalması lazım, boşalmamak hastalık nedeni.

ÇİZGİLER NEYE İŞARET EDİYOR
  • Alındaki çizgiler üzüntü, stresle ilgili
  • Burun yanındaki çizgiler derinse akciğere dikkat demek. Çene ortasındaki yarık da prostata işaret
  • Gözaltındaki torbalar aşağıdaysa böbrek ve böbrek üstü bezlerine baktırın
  • Gıdıktaki çizgi, çift çene troidin iyi çalışmadığını gösteriyor
  • Kulak memesindeki çizgi kolestrol, dil kenarındaki diş izleri emilim bozukluğu anlamı taşıyor
  • Kırmızı yanaklar alkolizm, rosacea ya da mitral kapak darlığı anlamına geliyor
MİNİ SÖZLÜK

Kasım çifti, İbni Sina öğretilerini anlamaya çalışırken tanıştıkları yeni Türkçe kelimelerin peşinde de koşmuş. İngilizce yazdıkları ‘Gizli Beden Süzüg Yürek’ kitabının Türkçesini hazırlarken oluşturdukları sözlük Kaşgarlı Mahmut, Ahmet Yesevi, Proto (Bra) Türklere yönelik incelemeleriyle tanınan Kazım Mirşan’ın eserleri ve 5-15 bin yıllık eski Türk şiirlerine dayanıyor. En çok kullanılan kelimelerden bazıları şöyle:

Dalınç: Meditasyon. Süzüg: Gönül, ruh, metafizik. Nadi: Nabız. Ağrıq: Ağrı. Bulun: Eter elementi. Pasak: Fizik ve süzüg bedendeki zararlı birikintiler, toksinler.